קונים דירה מקבלן? קבלו כמה טיפים שיחסכו לכם לא מעט זמן וכסף!

קנייה של דירת מגורים חדשה מקבלן היא התגשמות של חלום קטן עבור רובנו. כניסה למתחם מגורים שזה עתה נחנך היא פשוט חוויה נעימה ועבור חלקנו אפילו מתקנת. משפרי דיור ומשקיעים יוצאים מתוך נקודת הנחה כי הנכס שזה עתה רכשו נמצא במצב מושלם ואינו מחייב התעסקות בשיפוצים ובשיפורים מכל סוג ומאפשר כניסתם של דיירים אליו בצורה חלקה ונעימה.

ניהול המשא והמתן מול הקבלן אמנם נסוב בעיקר סביב עניין המחיר אך נוגע גם לסוגיה מרכזית נוספת הנקראת בעגה המקצועית “שינויי דיירים”. לאחר שבחנו את תכניות הדירה, אנו רשאים לבקש מן הקבלן שינויים ותוספות במבנה הדירה המוצע במטרה להתאימה לצרכינו ולטעמנו. מדובר בזכות לגיטימית לחלוטין המהווה חלק בלתי נפרד מתהליך הקנייה והיא זוכה לאזכור חוזי במסמכי הרכישה. חשוב להבין שבישראל, כמו בישראל, זכויות הן עניין שנהוג להצניע, עובדה המובילה למצב בו בעלי דירות רבים אינם מודעים לזכויותיהם ונדרשים להוציא בשלב מאוחר יותר סכומי כסף נכרים על שיפורים ושינויים שיכלו לקבל ללא תשלום ועיכובים נוספים.

אספתי עבורכם כמה עצות שימושיות…

מגיעים למשרד המכירות

לאחר שבחרתם את המיקום בו תרצו לגור ואת גודל הדירה המתאימה עבורכם, יציעו לכם במשרד המכירות מס’ דירות בקומות שונות בבניין, בהתאם לתקציב העומד לרשותכם ראשית, ערכו בדיקה של גודל הדירה. ההדמיות שמציגים במשרד מכירות מטעות, הריהוט קטן מידי ליחס החלל – וכל זה על מנת לתת לכם תחושת מרחב שייתכן ואינה קיימת במציאות. תוכלו לבקש מהקבלן את תכנית ההעמדה של הריהוט ומידות החדרים ובמקביל לערוך ביקור בדירה לדוגמא, במידה ויש אחת כזו.

רגע לפני החתימה

כמו בכל תחום אחר, ברגע וסיכום כלשהו אליו הגעתם עם נציגי הקבלן לא הועלה על הדף הוא פשוט לא קיים! הקפידו כי כל השינויים במבנה הדירה עליהם סיכמתם עם הקבלן יירשמו בחוזה או בנספח מתאים כולל התחייבות לזמני ביצוע ואחריות על טיבה של העבודה. במידה וסיכמתם על שינויי דיירים ללא תשלום הרי זה משובח אך עם נדרשת תוספת כלשהי מצדכם ודאו כי התעריף ייקבע על פי “מחירון דקל – מחירון שינויי דיירים”. מחירון זה הוא למעשה ה”לוי יצחק” של הענף וקובע מחיר פרטני לכל שינוי שתרצו לערוך בדירה ומומלץ בחום לשים עליו יד לפניי שלב הסיכומים. שינויי דיירים יחייבו העברה של התכניות החדשות שלכם לכל בעלי המקצוע האמונים על המלאכה דוגמת מהנדסי חשמל, מהנדסי אינסטלציה, ויועצי מיזוג אוויר.

פרטים קטנים, חיסכון גדול

קירות 

התכנון הראשוני של הקבלן כולל את המבנה הקבוע של הדירה המוצעת אך במקרים רבים עולה בקשה לשינוי מבני הכולל שבירה או הוספה של קירות לטובת התאמה מקסימלית לצרכים שלנו ולטעמנו העיצובי. חלקם המכריע של הקבלנים אינם מערימים קושי בביצוע שינוי בקירות המבנה ואינם מחייבים בתשלום עבורו.

נקודות חשמל

הקבלנים מחויבים למסור לכם דירה עם מספר נקודות חשמל המעוגן בחוק וחלקם מוסיפים כמה נקודות נוספות ללא תשלום. מניסיוני, בחלק גבוה מן המקרים זה עדיין לא מספיק. נסו להבין בכמה נקודות אתם משתמשים כיום והביאו בחשבון שהתקנה של כמה נוספות לא יזיקו.

עבודות אלומיניום

וודאו אם אתם מקבלים תריס חשמלי, ואם כן באיזה חללים. לרוב הקבלנים נותנים תריסים שכאלו ביציאה למרפסת ובחדר השינה של ההורים. זקוקים לרשתות לטובת הגנה מפני מעופפים ושאר מזיקים? במידה וכן, נסו להתמקח ולבקש הכנה לרשתות מראש בכל החלונות. תכלס, מדובר בסה”כ בהתקנה של עוד מסילה, עניין פעוט אך כזה שלא ייעשה אם לא תבקשו.

מזגנים

האם מדובר בהכנת תשתית של חשמל וניקוז או שמא המחיר כולל גם את המזגנים עצמם? האם ניתן האם ניתן לשנות ממיזוג מרכזי למזגנים עיליים? ומה עם מיקום יחידות המיזוג וגודלן והאם יש מקום ליחידות נוספות? ואם כן, אז כמה? סגירות הגבס עבור תעלות המיזוג כלול במחיר? בדקו מהו הזיכוי שמקבלים מהקבלן בהנחה ותחליטו לשדרג או לרכוש את השירות מספק חיצוני. אגב, שינויים שכאלו יבוצעו אך ורק לאחר קבלת טופס 4 ולא לפני…

ריצוף וחיפוי

האם תדרשו לשלם אם ברצונכם לרצף בפרקט או בריצוף שגודלו מעל הסטנדרט? מה הזיכוי הכספי והאם מקבלים את הזיכוי מהקבלן או בחנויות הספק?

אינסטלציה

אחת המונחים החביבים על שרברבים בעולם כולו הוא ה”אינטרפוץ”. בואו נעשה שנייה סדר: אינטרפוץ 3 דרך – מתחבר למים חמים וקרים, לראש גשם או למזלף (טלפון) יכול לפתוח רק אחד מהם. אינטרפוץ 4 דרך – מתחבר למים חמים וקרים ב- 2 נקודות: ראש גשם ולמזלף, על ידי כפתור ניתן להחליף בין זרימת המים בין שתי האופציות. זו התורה כולה. מיותר לציין כי האופציה השנייה עדיפה עלינו ונשמח למצוא אינטרפוץ 3 דרך בדירה החדשה שלנו ולא להתקין אחד בעצמנו בשלב מאוחר יותר שדורש הריסה של קירות ושבירת קרמיקות. אסלות קלאסיות זולות יותר ונוחות יותר לתיקון אך נראות משמעותית פחות טוב מאסלות תלויות. אלו האחרונות יקרות יותר אך הרבה יותר אסתטיות הודות להימצאותו של מיכל ההדחה בתוך הקיר ולא עליו. נסו להבין האם אפשר לקבל אסלות תלויות כחלק מהעסקה ובמידה ולא אז לפחות במחיר הוגן הכולל את עלות ההרכבה, שנחשבת מורכבת יותר מזו של אסלת “מונובלוק” רגילה.

מטבח

לרוב הקבלנים נותנים מטבח שאינו עומד בקריטריונים שלנו. בררו מהו הזיכוי אותו תקבלו במידה ותרצו לשדרג והאם ניתן לבחור ספק אחר לביצוע שלא מטעמו של הקבלן. ודאו כי הקבלן מאשר את התקנת המטבח לפני טופס 4 (קבלת מפתח) או שמא רק לאחר מסירת הדירה?

לוחות זמנים

בדקו מהו פרק הזמן שעומד לרשותכם על מנת להכין ולסגור את כל התכניות והבחירות שעשיתם. בד”כ הקבלן מקציב לעניין חלון זמנים קצר מאוד ולכן רצוי לסגור את כל התכניות עוד לפני הפגישה הראשונה מול מתאמת השינויים. רצוי להגיע לפגישה הראשונה עם מתאמת השינויים עם תכנון ראשוני והזמנה ראשונית מכל ספקי השירות.

הפגישה תתנהל באופן יעיל יותר ותוכלו לקבל תמחור מדויק לגבי כל השינויים שברצונכם לבצע. מסירת תכניות באיחור עלולה להוביל למצב בו תחויבו בגין ביצוע עבודות שינויים או תוספות “ לאחר ביצוע” על פי “מחירון דקל” במקרים אלו תדרשו לתשלום נוסף בגין חציבות בקירות בטון או תיקוני טיח ואיטום וכדומה, הכל בהתאם למצב בשטח. במקרים מסוימים הקבלן יכול לסרב לבצע שינויים במידה ולא הוגשו בזמן.

ביקורים באתר

עימדו בקשר עם מנהל העבודה בשטח והגיעו בתיאום עמו לביקור באתר. ובקשו לבדוק את ביצוע תכניות השינויים שהגשתם וודאו כי הכל מתנהל כשורה. זכרו כי אין תחליף להפגנת נוכחות בשטח.

והטיפ האחרון שלי

הנקודות שציינתי במדריך הקצרצר הזה מהוות בסיס להבנת נושא שינויי הדיירים ובשורה התחתונה ניתן לומר בוודאות כי יישומן יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים. לראייתי, חלק בלתי נפרד מן השירותים הניתנים ע”י מעצבי פנים אמורים לכלול גם ייעוץ מסוג זה. במהלך שני העשורים האחרונים נתקלתי בעשרות מקרים בהם הצלחנו, הלקוחות ואני, לצמצם באופן ניכר את העלויות הכרוכות בכניסה לדירה. עיצוב פנים, אם כן, אינו מתמקד רק באספקט הוויזואלי של הדברים אלא מהווה תהליך עבודה מקצועי עם ערף מוסף של ממש.

שמי ענבל חן,

לאורך כל שנותיי בתחום האדריכלות ועיצוב פנים (עוד רגע ״חוגגת 20 שנה״), אני מוצאת כי בניגוד להבנה של רוב האנשים בחשיבותו של עורך דין בליווי בשלב החתימה על חוזה רכישת הנכס, מעמדו של מעצב הפנים כיועץ ואף מלווה בתהליך התכנון ושלבי הביצוע נתפס כפריבילגיה. אך על פי עדויות של לקוחות שלי, אני יכולה להצביע על התחזקות ההבנה בחשיבות בנוכחות ובמעורבות של אדריכלית ומעצבת הפנים לאורך התהליך ובוודאי בצמתים מרכזיים. בדרך זו, ניתן להבטיח ביצוע בחירות נכונות, תכנוניות וביצועיות וכן שליטה בביטחון בתהליכים השונים. מגמת התחזקות ההבנה כי התוצאה הסופית תלויה במידת האסרטיביות והמעורבות שלכם בתהליך מול כל הגורמים הרלוונטיים, עולה שכן מעורבות כבר בשלבים מוקדמים יכולה להביא בין היתר גם לחיסכון בכסף ולמינימום טעויות.

אני מתכננת ומעצבת בתים מלאי אור בקו נקי שלאנשים כיף לחיות בהם. אני מאמינה שהבית הזה הוא שלכם ולכם צריך להיות נוח, נעים וכיף לחיות בו. אני מביאה את היידע המקצועי שלי, הניסיון שלי והכישרון שלי לשירותכם. אני מאמינה שמקום שמתוכנן נכון משפר את איכות החיים שלנו.